
Битова Вентилация
Енергийно ефективните домове – нови и съществуващи – изискват механична вентилация за поддържане на качеството на въздуха в помещенията. Съществуват четири основни механични вентилационни системи за цялата сграда – изпускателна система, захранване, балансирано и енергийно оползотворяване.
СРАВНЕНИЕ НА СИСТЕМИТЕ ЗА ВЕНТИЛАЦИЯ НА ЖИЛИЩНИ СГРАДИ
- ТИП АУСПУХ:
Позитиви: Сравнително евтина и лесна за инсталиране. Работи добре в студен климат.
Негативи: Може да внесе замърсители в жизненото пространство. Не е подходяща за горещ влажен климат. Налично е частично случайно изтичане на въздух. Може да увеличи разходите за отопление и охлаждане. Може да се изисква смесване на външен и вътрешен въздух, за да се избегне течове при студено време. Може да причини обратен ефект при пожар. - ТИП ЗАХРАНВАЩ:
Позитиви: Сравнително евтина и лесна за инсталиране. Позволява по-добър контрол от изпускателнитесистеми. Намаляване на замърсителите от външното пространство. Предотвратяване на обратното извличане на горивни газове от камини и уреди. Позволява филтриране на полени и прах във външния въздух. Добавя се изсушаване на външния въздух. Работи добре в горещ или смесен климат.
Негативи: Може да причини проблеми с влагата в студен климат. Няма да втвърди или премахне влагата от входящия въздух. Може да увеличи разходите за отопление и охлаждане. Може да се изисква смесване на външен и вътрешен въздух, за да се избегне течения при студено време. - ТИП УРАВНОВЕСЕНО:
Позитиви: Подходящ за всички климатични условия.
Негативи: Може да струва по-скъпо за инсталиране и експлоатация от опростените изпускателните или захранващите системи. Няма да втвърди или премахне влагата от входящия въздуха. Може да увеличи разходите за отопление и охлаждане. - ТИП ВЪЗВРЪЩАЕМА С РЕКУЛПЕРАТОР:
Позитиви: Намалете разходите за отопление и охлаждане. Предлага се както в малки, така и в прозорци или централни вентилационни системи. Икономично в климатични условия с екстремни зими или лета и високи разходи за гориво.
Негативи: Може да струва повече за инсталиране в сравнение с други вентилационни системи. Може да не е рентабилен при мек климат. Може да е трудно да се намерят изпълнители с опит и експертиза за инсталиране на тези системи. Изисква защита от замръзване и замръзване при студени климатични условия. Изисква повече поддръжка, отколкото другите вентилационни системи.
СИСТЕМИ ЗА ВЕНТИЛАЦИЯ
Изпускателните вентилационни системи работят, като намаляват налягането на вашия дом. Системата изпуска въздуха от къщата, докато подхранващият въздух прониква през въздуховоди в корпуса на сградата и чрез преднамерени, пасивни отвори.
Изпускателните вентилационни системи са най-подходящи за студен климат. В климат с топло влажно лято, разтоварването може да изтегли влажен въздух в кухините на стените на сградите, където може да се кондензира и да причини увреждане на влагата.
Изпускателните вентилационни системи са сравнително прости и евтини за монтаж. Обикновено, изпускателната вентилационна система се състои от един вентилатор, свързан с централно разположена, единична изпускателна точка в къщата. По-добър дизайн е да се свържат вентилаторите към тръбопроводите от няколко помещения, за предпочитане помещения, в които се генерират замърсители, като например бани. Регулируеми, пасивни отвори през прозорци или стени могат да бъдат монтирани в други помещения, за да се въведе свеж въздух, вместо да се разчита на течове в обвивката на сградата. Пасивните вентилационни отвори могат обаче да изискват по-големи разлики в налягането от тези, предизвикани от вентилатора, за да работят правилно.
Един проблем, свързан с изпускателните вентилационни системи е, че – заедно с чистия въздух – те могат да черпят замърсители, включително:
- Радон и плесени от розово пространство
- Прах от тавана
- Дим от прикрепен гараж
- Димни газове от камина или бойлера, работещ с изкопаеми горива и пещ.
Тези замърсители представляват особен проблем при вентилаторите за вана, вентилаторите за обхват и сушилните за дрехи (които също намаляват налягането в дома, докато работят) и всички те са част от изпускателна вентилационна система.
Изпускателните вентилационни системи също могат да допринесат за по-високи разходи за отопление и охлаждане в сравнение с вентилационните системи за оползотворяване на енергия, тъй като изпускателните системи не влошават или премахват влагата от подхранващия въздух, преди да влязат в къщата.
СНАБДИТЕЛНИ ВЕНТИЛАЦИОННИ СИСТЕМИ
Системите за снабдяване с вентилатори използват вентилатор, който притиска дома ви, принуждавайки външния въздух в сградата, докато въздухът изтича от сградата през отвори в корпуса, ваната и вентилационните канали, както и умишлени отвори (ако има такива).
Подобно на изпускателните вентилационни системи, системите за захранваща вентилация са сравнително прости и евтини за монтаж. Типичната система за вентилация на захранването има вентилаторна и канална система, която внася чист въздух в обикновено една, но за предпочитане няколко помещения, които обитателите заемат най-много (напр. спални, хол). Тази система може да включва регулируеми отвори за прозорци или стени в други помещения.
Приточните вентилационни системи позволяват по-добър контрол на въздуха, който влиза в къщата, отколкото на изпускателните вентилационни системи. Чрез херметизиране на къщата, системите за подаване на вентилация намаляват до минимум външните замърсители в жилищното пространство и предотвратяват обратното изтичане на горивни газове от камини и уреди. Вентилацията на захранването също позволява външният въздух, който се въвежда в къщата, да се филтрира, за да се отстрани прашецът и прахта или да се обезвлажнява, за да се осигури контрол на влажността
Приточните вентилационни системи работят най-добре в горещ или смесен климат.Тъй като те притискат къщата, тези системи имат потенциал да причиняват проблеми с влагата в студен климат. През зимата захранващата вентилационна система предизвиква изтичане на топъл вътрешен въздух през случайни отвори във външната стена и тавана. Ако вътрешният въздух е достатъчно влажен, в тавана или студените външни части на външната стена може да се кондензира влага, което води до мухъл, плесен и гниене.
Подобно на изпускателната вентилационна система, вентилационните системи не доставят влага или премахват влагата от подхранващия въздух, преди да влязат в къщата. По този начин те могат да допринесат за по-високи разходи за отопление и охлаждане в сравнение с вентилационните системи за възстановяване на енергия .Тъй като въздухът се въвежда в къщата на отделни места, външният въздух може да се наложи да се смеси с въздуха в помещението преди доставката, за да се избегнат студени въздушни течения през зимата. Друг вариант е вграден нагревател за въздуховоди, но увеличава оперативните разходи.
БАЛАНСИРАНИ ВЕНТИЛАЦИОННИ СИСТЕМИ
Балансираните вентилационни системи, ако са правилно проектирани и монтирани, нито притискат, нито разхерметизират вашия дом. По-скоро те въвеждат и изпускат приблизително еднакви количества свеж външен въздух и замърсени във въздуха.
Балансираната вентилационна система обикновено има два вентилатора и две канални системи. Във всяка стая могат да се монтират отдушници за свеж въздух и отдушници, но типичната балансирана вентилационна система е проектирана да осигурява чист въздух за спалните и дневните, където пътниците прекарват най-много време. Той също изпуска въздух от помещения, в които най-често се генерират влага и замърсители (кухня, бани и може би перално помещение).
Някои проекти използват едноточков изпускателен тръбопровод. Тъй като те директно доставят външен въздух, балансираните системи позволяват използването на филтри за премахване на прах и полен от външния въздух, преди да бъдат въведени в къщата.
Балансираните вентилационни системи са подходящи за всички климатични условия. Тъй като те изискват две тръбни и вентилационни системи, обаче, балансираните вентилационни системи обикновено са по-скъпи за инсталиране и експлоатация от системите за доставка или изпускане.
Както захранващите, така и изпускателните системи, балансираните вентилационни системи не подтискат или премахват влагата от подхранващия въздух, преди да влязат в къщата. Следователно те могат да допринесат за по-високи разходи за отопление и охлаждане, за разлика от вентилационните системи за оползотворяване на енергия. Също така, подобно на системите за вентилация на захранването, външният въздух може да се наложи да се смеси с въздуха в помещенията преди доставката, за да се избегнат студени въздушни течения през зимата.
ВЕНТИЛАЦИОННИ СИСТЕМИ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ЕНЕРГИЯ
Вентилационните системи за възстановяване на енергия осигуряват контролиран начин на вентилиране на дома, като същевременно минимизират загубите на енергия. Те намаляват разходите за отопление на вентилирания въздух през зимата чрез прехвърляне на топлина от топлия вътрешен отработен въздух към пресния (но студен) външен захранващ въздух. През лятото вътрешният въздух охлажда по-топлия въздух, за да намали разходите за охлаждане.
Съществуват два вида системи за енергийно оползотворяване: вентилатори с рекуперация на топлина (HRV) и вентилатори за възстановяване на енергията (или рехабилитация на енталпията) (ERV). И двата вида включват топлообменник, един или повече вентилатори, които пропускат въздуха през машината, и контроли. Има някои малки модели, монтирани на стена или прозорец, но по-голямата част са централни, цялостни вентилационни системи със собствена канална система или споделени канали.
Основната разлика между рекуперацията на топлина и енерговъзстановяващия вентилатор е начинът, по който работи топлообменника. С енерговъзстановяващия вентилатор, топлообменникът прехвърля определено количество водна пара заедно с топлинната енергия, докато топлинният вентилатор само пренася топлината.
Тъй като енерговъзстановяващият вентилатор прехвърля част от влагата от отработения въздух към обикновено по-малко влажния входящ въздух през зимата, влажността на домашния въздух остава по-постоянна. Това също така поддържа топлината на топлообменника и минимизира проблемите със замръзването.
През лятото един енерговъзстановяващ вентилатор може да помогне да се контролира влажността в къщата чрез прехвърляне на част от водните пари в постъпващия въздух към теоретично по-сухия въздух, който излиза от къщата. Ако използвате климатик, вентилаторът за регенериране на енергия обикновено предлага по-добър контрол на влагата, отколкото системата за възстановяване на топлината. Въпреки това, има някои спорове за използването на вентилационни системи изобщо по време на влажно, но не прекалено горещо лятно време. Някои експерти предполагат, че е по-добре системата да се изключи при много влажно време, за да се поддържа ниско ниво на влажност в помещенията. Можете също така да настроите системата така, че да работи само когато климатичната система работи или да използвате намотки за предварително охлаждане.
Повечето вентилационни системи за оползотворяване на енергия могат да възстановят около 70% до 80% от енергията в изходящия въздух и да доставят тази енергия на входящия въздух. Въпреки това, те са най-рентабилни в климатични условия с екстремни зими или лета, и когато разходите за гориво са високи. При мек климат, цената на допълнителната електроенергия, консумирана от вентилаторите на системата, може да надвишава икономията на енергия от липсата на необходимост от кондициониране на захранващия въздух.
Вентилационните системи за енергийно оползотворяване обикновено струват повече, отколкото другите вентилационни системи. Като цяло, простотата е ключът към икономична инсталация. За да се спестят разходи за инсталация, много системи споделят съществуващите канали. Комплексните системи не само са по-скъпи за инсталиране, но като цяло са по-интензивни за поддръжка и често консумират повече електрическа енергия. За повечето къщи, опитът да се възстанови цялата енергия в отработения въздух вероятно няма да струва допълнителните разходи.Също така, тези видове вентилационни системи все още не са много чести. Само някои изпълнители на ОВК имат достатъчно технически опит и опит, за да ги инсталират.
По принцип искате да имате канал за доставка и връщане за всяка спалня и за всяка обща всекидневна зона. Проточните канали трябва да са колкото е възможно по-къси и прави. Каналът за правилния размер е необходим, за да се сведе до минимум спадането на налягането в системата и по този начин да се подобри производителността. Изолирайте тръбопроводите, разположени в неотопляеми пространства, и запечатайте всички фуги с канална мастика (никога не обикновена лента).
Освен това, вентилационните системи за рекуперация на енергия, работещи в студен климат, трябва да имат устройства, които да предпазват от замръзване и образуване на замръзване. Много студеният въздух може да причини образуване на замръзване в топлообменника, което може да го повреди. Натрупването на замръзване също намалява ефективността на вентилацията.
За вентилационните системи за регенериране на енергия се изисква по-голяма поддръжка от другите вентилационни системи. Те трябва да се почистват редовно, за да се предотврати влошаване на вентилационните нива и регенериране на топлината и да се предотврати появата на плесен и бактерии на повърхностите на топлообменника.